• Change country
  • Polska

HAURATON Polska sp. z o.o.
ul. Ostrowska 398 / 61-312 Poznań / Polska
Tel. +48 61 66 25 444
Fax +48 61 66 25 440
hauraton@hauraton.com.pl

en version

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

Muzeum II Wojny Światowejzoom
Muzeum II Wojny Światowejzoom
 
 

HISTORIA ZAMKNIĘTA W NIEZWYKŁEJ BRYLE

"Zwycięska praca jest wyrafinowana, przemyślana, odważna i kreatywna. Sądzę, że znaleźliśmy projekt, który stanowi odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać nowoczesne muzeum. Projekt, który jest w stanie opowiedzieć o konsekwencjach II wojny światowej, katastrofie, która dotknęła cały świat." Tak 1 września 2010 Daniel Libeskind komentował wynik międzynarodowego konkursu na projekt budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdy decyzją Jury pierwszą nagrodę zdobył projekt gdyńskiego Studia Architektonicznego „Kwadrat”.

W marcu 2017 roku odbyło się oficjalne otwarcie, a Muzeum II Wojny w Gdańsku przywitało pierwszych zwiedzających. Historię o największym konflikcie zbrojnym XX wieku opowiedziano na powierzchni 5 tysięcy mkw. — to jedna z największych na świecie ekspozycji poświęconych II wojnie światowej. Bryła muzeum dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Ścieżka zwiedzania rozpoczyna się w podziemiach, które opowiadają o rzeczywistości wojny, przechodzi przez plac wokół obiektu odnoszący się do teraźniejszości i wybiega w przyszłość – w kształt pochyłej wieży, z przeszkloną fasadą i dachem. Abstrakcyjna forma wieży nie imituje żadnego znajomego kształtu, a rozłożone w około niej, czarne, równoległe linie odwodnienia podkreślają ekspresyjny charakter.

SYSTEMY ODWODNIENIA NAD GŁOWAMI ZWIEDZAJĄCYCH

Plac okalający wieżę, jest jednocześnie dachem części podziemnej muzeum. Linie odwodnienia przecinają cały jego teren, biegną pod nogami przechadzających się po placu zwiedzających, jak również nad ich głowami. Ponieważ system odwadniający został zamontowany na płycie stropowej, a odpływ wody skierowany przez nią w dół, nie było możliwości zastosowania studzienek odpływowych. „ Podczas konsultacji ze Studiem Projektowym Kwadrat zaproponowaliśmy, więc wykorzystanie systemu FASERFIX®KS, korytek wykonanych z betonu zbrojonego, które umożliwiają dokonanie wiercenia otworu w dnie koryta w dowolnym miejscu, jak również możliwość przycięcia go na długość.”, komentuje Rafał Rychert doradca HAURATON Polska odpowiedzialny za ten projekt.
Dostosowanie korytek dało możliwość maksymalnego dopasowania systemu odwadniającego na potrzeby tej realizacji. Jako zwieńczenie linii korytek odwadniających dobrano żeliwne, ruszty szczelinowe nawiązujące do estetyki budynku. 

Zastosowane produkty:

600 metrów systemu FASERFIX®KS

Muzeum II Wojny Światowejzoom
 
Muzeum II Wojny Światowejzoom
 
 
Muzeum II Wojny Światowejzoom
Muzeum II Wojny Światowejzoom
Muzeum II Wojny Światowejzoom
 
Rafał Rychertzoom
 
 
 

Hauraton Polska Sp. z o. o.
ul. Ostrowska 398 / 61-312 Poznań / Polska
Tel. +48 61 6625444
Fax +48 61 6625440
hauraton@hauraton.com.pl

 
 

Imprint        Privacy policy